W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Książka

Pobierz BibTeX

Tytuł

Lokalne sieci teleinformatyczne. Ćwiczenia laboratoryjne

Autorzy

[ 1 ] Instytut Sieci Teleinformatycznych, Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Politechnika Poznańska | [ P ] pracownik

Dyscyplina naukowa (Ustawa 2.0)

[2.3] Informatyka techniczna i telekomunikacja

Rok publikacji

2024

Typ książki

podręcznik akademicki / skrypt

Język publikacji

polski

Streszczenie

PL W skrypcie przedstawiono zbiór ćwiczeń laboratoryjnych przygotowanych w laboratorium sieci teleinformatycznych. Sposób organizacji ćwiczeń zakłada ich wykonanie przez studentów w sali wyposażonej w urządzenia firmy Huawei oraz dedykowany dla pracowni system okablowania strukturalnego. Zagadnienia poruszane w ćwiczeniach laboratoryjnych w zdecydowanej większości mają charakter uniwersalny i nie dotyczą specyficznych funkcji dostępnych tylko w urządzaniach danego producenta. Jednym z celów, który postawili przed sobą autorzy skryptu było przygotowanie ćwiczeń laboratoryjnych w taki sposób, aby zaprezentowany materiał był przedstawiany w sposób jak najbardziej dostosowany do zróżnicowanej wiedzy i umiejętności studentów. Z tego względu każde ćwiczenie zostało poprzedzone obszernym wprowadzeniem teoretycznym zawierającym niezbędne elementy teorii wymaganej do zrozumienia danego ćwiczenia laboratoryjnego. Skrypt składa się z 11 rozdziałów. Każde ćwiczenie laboratoryjne zostało przedstawione w oddzielnym rozdziale. Pierwszy rozdział zawiera ćwiczenie wyjaśniające budowę, oznaczania i sposób wykorzystania dedykowanego dla potrzeb laboratorium systemu okablowania strukturalnego. Wyjaśniono w nim także oznaczenie urządzeń i ich rozmieszczenie w szafach sieciowych oraz przedstawiono podstawy konfiguracji urządzeń. Informacje te są wykorzystywane w kolejnych ćwiczeniach. Ćwiczenia przedstawione w kolejnych rozdziałach można podzielić na dwa bloki. W rozdziałach 2-4 opisano ćwiczenia poświęcone wirtualnym sieciom lokalnym i możliwościom komunikacji pomiędzy nimi, natomiast rozdziały 5-8 zwierają ćwiczenia, które pozwalają na zapoznanie się z mechanizmami zapewnienia niezawodności w sieciach ethernetowych, tj. protokoły drzewa rozpinającego, czy ERSP. Z uwagi na duże zróżnicowanie wiedzy i umiejętności studentów, w skrypcie umieszczono również dwa ćwiczenia dodatkowe oraz przykładowe zadanie zaliczeniowe. Ćwiczenia dodatkowe poświęcono zagadnieniom zapewnienia jakości usług w ethernecie, protokołowi DHCP i mechanizmowi NAT.

Miejsce

Poznań, Polska

Wydawca

Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej

Wydawca z listy Ministerstwa

Politechnika Poznańska

Data opublikowania

2024

Liczba stron

290

ISBN

978-83-7775-743-7

URL

https://www.wydawnictwo.put.poznan.pl/books/isbn_978-83-7775-743-7

Słowa kluczowe
PL
  • Ethernet
  • VLAN
  • ERPS
  • STP
  • NAT
Całkowita wartość punktowa monografii

80

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.