W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Artykuł

Pobierz BibTeX

Tytuł

Standard IEC 61850 w zastosowaniach badawczych i dydaktycznych w obszarze automatyki EAZ

Autorzy

[ 1 ] Instytut Elektroenergetyki, Wydział Elektryczny, Politechnika Poznańska | [ P ] pracownik

Wariant tytułu

EN IEC 61850 standard for research and teaching in the automation area

Rok publikacji

2017

Opublikowano w

Wiadomości Elektrotechniczne

Rocznik: 2017 | Numer: nr 6

Typ artykułu

artykuł naukowy

Język publikacji

polski

Słowa kluczowe
PL
  • IEC 61850
  • badanie automatyki EAZ
  • dydaktyka
Streszczenie

PL Rozwój technik cyfrowych wpływa na zwiększenie się obszaru ich zastosowań. Urządzenia wykonane w tej technologii znajdują nowe zastosowania w wielu dziedzinach nauki i gałęziach gospodarki. Wprowadzenie do przemysłu energetycznego na szeroką skalę urządzeń cyfrowych wzmogło zainteresowanie tą technologią nie tylko w obszarze eksploatacji, ale również w obszarze badawczo-rozwojowym i dydaktycznym. Wprowadzenie standardu IEC 61850 jako podstawowego sposobu komunikacji pomiędzy urządzeniami definiującego zasady projektowania stacji elektroenergetycznych, umożliwiło integrację systemów pomiarowych, zabezpieczeniowych i sterujących na nieznaną dotychczas skalę. We wcześniejszym okresie dużym utrudnieniem było występowanie obok siebie różnorodnych specjalizowanych systemów i urządzeń oferowanych przez różnych producentów, które z powodu zastosowania własnościowych protokołów transmisji danych nie były w stanie efektywnie ze sobą współpracować. Efektem różnorodności oferowanych przez producentów rozwiązań było nadmierne rozbudowanie każdego z systemów, co w znaczącym stopniu przyczyniło się do ograniczenia ich możliwości. Wprowadzenie jednolitego sposobu opisu i komunikacji układów oraz urządzeń działających w systemie elektroenergetycznym, pozwoliło na opracowanie nowych rozwiązań w zakresie automatyki EAZ i efektywniejsze wykorzystanie już istniejącej infrastruktury systemów pomiarowo-kontrolnych. Z uwagi na wysoki stopień skomplikowania urządzeń działających w standardzie IEC 61850 oraz koszty związane z ich zakupem, nie zawsze istnieją możliwości fizycznej budowy stanowisk laboratoryjnych wyposażonych we wszystkie elementy niezbędne do odwzorowania wymaganej struktury systemów automatyki dla wybranego elementu sieci elektroenergetycznej. Uwzględniając towarzyszące prowadzonym na Uczelni pracom badawczym i dydaktycznym ograniczenia finansowe w artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania narzędzi programistycznych typu OpenSource do budowy stanowiska laboratoryjnego przeznaczonego do badań elementów układów działających w standardzie IEC 61850. Przedstawione zostały elementy składowe takiego stanowiska umożliwiające zapoznanie się z możliwościami w zakresie zastosowania algorytmów pomiarowych i systemów komunikacji.

Strony (od-do)

47 - 49

DOI

10.15199/74.2017.6.9

URL

https://sigma-not.pl/publikacja-106454-standard-iec-61850-w-zastosowaniach-badawczych-i-dydaktycznych-w-obszarze-automatyki-eaz-wiadomosci-elektrotechniczne-2017-6.html

Punktacja Ministerstwa / czasopismo

6

Punktacja Ministerstwa / czasopismo w ewaluacji 2017-2021

6

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.