W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Książka

Pobierz BibTeX

Tytuł

Mieszkanie dla zdrowia. Projektowanie dla przyszłych seniorów

Autorzy

[ 1 ] Instytut Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa, Wydział Architektury, Politechnika Poznańska | [ P ] pracownik

Dyscyplina naukowa (Ustawa 2.0)

[2.1] Architektura i urbanistyka

Rok publikacji

2022

Typ książki

monografia naukowa

Język publikacji

polski

Streszczenie

PL Jest nas coraz więcej, żyjemy coraz dłużej. Chcemy zachować możliwie długo zdrowie oraz samodzielność i niezależność w codziennym funkcjonowaniu, w czym powinna nas wspierać projektowana przestrzeń. Jako architekci i projektanci stanęliśmy przed wyzwaniem poszukiwania nowych rozwiązań projektowych dla nowych seniorów, koniecznych w obliczu globalnego trendu starzejących się społeczeństw. W książce zaprezentowano badania oraz dane dotyczące nowych cech przyszłych seniorów, ich nowych kompetencji i umiejętności, ale również nowych potrzeb przestrzennych w środowisku zamieszkania, w tym aspekty związane z innowacyjnymi rozwiązaniami tele- medycznymi, pozwalającymi w przyszłości na redefinicję funkcji obiektów ochrony zdrowia i transpozycję ich komponentów do przestrzeni zamieszkania seniorów. Przedstawiono też badania własne związane m.in. z oczekiwaniami dotyczącymi miejsca zamieszkania przyszłych seniorów oraz autorską wielokryterialną ewaluację obszarów zamieszkania, jak i spekulatywne formy zamieszkania dla seniorów przyszłości. Zmiany socjo-demograficzne powodują zwiększone zapotrzebowanie na usługi medyczne i wspierające zdrowie. Do tej pory były one akumulowane w obiektach szpitalnych, przychodniach i innych budynkach ochrony zdrowia. Jednak dzisiaj istotne wydaje się nowe spojrzenie na projektowanie zabudowy mieszkaniowej, dedykowanej przyszłym seniorom. Możemy zakładać, czego dowodzi ta książka, że w przyszłości funkcje wspierające zdrowie czy leczenie powinny zostać częściowo wykluczone ze specjalistycznych obiektów i dzięki nowym technologiom zasymilowane przez zespoły zabudowy mieszkaniowej. Poszukiwanie nowych rozwiązań, w których to przestrzeń zamieszkania dla przyszłych seniorów będzie jeszcze bardziej wspierać ich niezależność i zdrowie oraz odpowiadać na ich nowe potrzeby w sposób adekwatny do ich nowych możliwości oraz ograniczeń, jest propozycją architekta, który wychodząc nieco poza ramy własnej dyscypliny, wykorzystuje potencjał, jaki niesie w sobie architektura.

Miejsce

Poznań, Polska

Wydawca

Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej

Wydawca z listy Ministerstwa

Politechnika Poznańska

Data opublikowania

2022

Liczba stron

279

ISBN

978-83-7775-650-8

URL

https://www.wydawnictwo.put.poznan.pl/books/isbn_978-83-7775-650-8

Słowa kluczowe
PL
  • hospital without walls
  • starzenie się społeczeństw
  • nowe technologie
  • mieszkanie
  • architektura dla zdrowia
  • projektowanie dla przyszłych seniorów
  • koncepcje futurystyczne
Autorskie prawa majątkowe dla instytucji

Politechnika Poznańska

Całkowita wartość punktowa monografii

80

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.