W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Artykuł

Pobierz BibTeX

Tytuł

Stabilizacja mieszanych osadów pogalwanicznych w ceramice

Autorzy

[ 1 ] Instytut Chemii i Elektrochemii Technicznej, Wydział Technologii Chemicznej, Politechnika Poznańska | [ P ] pracownik

Rok publikacji

2002

Opublikowano w

Inżynieria i Ochrona Środowiska

Rocznik: 2002 | Tom: t. 5 | Numer: nr 3-4

Typ artykułu

artykuł naukowy

Język publikacji

polski

Streszczenie

PL Przeprowadzono próby wprowadzania 1, 2, 3 i 10% (s.m. wag.) osadu pogalwanicznego do gliny używanej do produkcji cegieł ceramicznych, badając następnie właściwości fizykomechaniczne wypalonych w temperaturze 960oC kształtek ceramicznych (skurczliwość, straty masy, nasiąkliwość, mrozoodporność oraz wytrzymałość na ściskanie), a także wymywalność metali ciężkich, dominujących w składzie osadu (Fe, Zn, Cu i Ni). Wprowadzenie do ceramiki od 1 do 3% mieszanki osadów pogalwanicznych o danym składzie nie wykazało ujemnego wpływu na parametry fizykomechaniczne, natomiast domieszki w wysokości 10% spowodowały obniżenie wytrzymałości na ściskanie. Kształtki zawierające do 10% s.m. osadu pogalwanicznego o danym składzie spełniały kryteria przyjęte w Polsce dla wyrobów betonowych stosowanych w budownictwie nieprzeznaczonym do przebywania ludzi oraz zwierząt. Płynie stąd wniosek, że wprowadzanie do 3% suchej masy osadów pogalwanicznych o danym składzie do ceramiki budowlanej nie pogarsza jej jakości i nie stwarza zagrożenia dla środowiska.

Strony (od-do)

233 - 243

URL

https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-article-BAR0-0026-0056

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.