Processing may take a few seconds...

Chapter


Title

Analiza ruchu gałek ocznych kierowcy

Authors

[ 1 ] Instytut Elektrotechniki i Elektroniki Przemysłowej, Wydział Elektryczny, Politechnika Poznańska | [ 2 ] Instytut Silników Spalinowych i Transportu, Wydział Maszyn Roboczych i Transportu, Politechnika Poznańska | [ P ] employee | [ D ] phd student

Year of publication

2015

Chapter type

chapter in monograph

Publication language

polish

Keywords
PL
  • eyetracking
  • śledzenie wzroku
  • bezpieczeństwo ruchu
Abstract

PL Przedstawiono propozycję wykorzystania nowoczesnych technologii pozyskiwania obrazu gałki ocznej do analizy ich ruchu. Informacja o kierunku w którym wzrok np. kierowcy jest zwrócony w połączeniu z obrazem drogi pozwala na określenie które elementy drogi w istotny sposób obniżają koncentrację kierowy na podstawowym zadaniu — obserwacji drogi. W artykule przestawiono podstawowe informacje z zakresu anatomii wzroku, ruchu gałek ocznych, możliwości technicznych rejestracji obrazu. Zaprezentowano dobór podstawowych elementów do budowy zestawu eyetrackingu, poszczególne etapy jego budowy oraz kalibracji. Zestaw został przetestowany w symulatorze jazdy samochodem, w którym możliwe jest wprowadzenie dowolnego scenariusza zdarzeń drogowych oraz poddanie testom dużą liczbę badanych w powtarzalnych warunkach. Ponadto laboratorium umożliwia wprowadzenie w pole widzenia kierowcy dynamicznego elementu świetlnego — reklamy diodowej o dowolnej treści. Uzyskane w ten sposób informacje i doświadczenie pozwoliło na dalsze badania i udoskonalanie układu analizy wzroku kierowcy.

Pages (from - to)

180 - 186

Book

Nauki techniczne i inżynieryjne. T. 1

This website uses cookies to remember the authenticated session of the user. For more information, read about Cookies and Privacy Policy.