W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Rozdział

Pobierz BibTeX

Tytuł

Zwężenie tętnicy nerkowej. Badanie numeryczne wpływu geometrii na zaburzenia przepływu krwi

Autorzy

[ 1 ] Instytut Energetyki Cieplnej, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Poznańska | [ SzD ] doktorant ze Szkoły Doktorskiej

Dyscyplina naukowa (Ustawa 2.0)

[2.10] Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka

Rok publikacji

2022

Typ rozdziału

rozdział w monografii naukowej

Język publikacji

polski

Słowa kluczowe
PL
  • płyn nienewtonowski
  • obliczeniowa mechanika płynów
  • tętnica nerkowa
Streszczenie

PL Nerki są bardzo ważnymi narządami układu moczowo-płciowego. Ich zadaniem jest filtracja krwi, która jest do nich dostarczana za pomocą tętnic nerkowych. Niestety z różnych powodów dochodzi do zwężenia tętnic. Zmniejszenie przekroju naczyń w tym obszarze może prowadzić do nadciśnienia naczyniowo-nerkowego, nefropatii, upośledzenia czynności nerek, zmniejszenia rozmiarów nerki oraz pogorszenia jej czynności. Celem niniejszych badań jest określenie, czy do powstawania zwężenia tętnicy nerkowej przyczynia się geometria naczynia oraz właściwości płynu, którym jest krew. Obiektem prowadzonych obserwacji był odcinek aorty z tętnicami nerkowymi pacjenta, u którego stwierdzono zmniejszenie światła lewej tętnicy. Badania przeprowadzono za pomocą solwera Fluent w środowisku Ansys. Program ten jest powszechnie stosowany w celu rozwiązywania problemów z dziedziny mechaniki płynów. W rozważaniach uwzględniona została geometria naczyń krwionośnych oraz nienewtonowski charakter przepływu płynu. Pominięto takie czynniki jak: pulsacja krwi, styl życia, elastyczność ścian, wiek oraz skład krwi. Wyniki symulacji pokazują, że obszar wzrostu naprężeń ścinających przy ścianie naczynia pokrywają się z miejscem, gdzie zaobserwowano zwężenie tętnicy nerkowej pacjenta. Stwierdza się, iż geometria naczyń ma istotny wpływ na kształtowanie się przepływów i naprężeń stycznych w tym miejscu układu krwionośnego.

Strony (od-do)

291 - 302

URL

https://wydawnictwo.umk.pl/pl/products/5728/na-pograniczu-chemii-biologii-i-fizyki-rozwoj-nauk-tom-3

Książka

Na pograniczu chemii, biologii i fizyki – rozwój nauk. Tom 3

Zaprezentowany na

XIV Kopernikańskie Seminarium Doktoranckie, 20-22.09.2021, Toruń, Polska

Punktacja Ministerstwa / rozdział

20

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.