Depending on the amount of data to process, file generation may take longer.

If it takes too long to generate, you can limit the data by, for example, reducing the range of years.

Chapter

Download BibTeX

Title

Woda jako nośnik emocji, pasji i kreator nastroju – doświadczenia malarskie

Authors

[ 1 ] Instytut Architektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa, Wydział Architektury, Politechnika Poznańska | [ P ] employee

Scientific discipline (Law 2.0)

[2.1] Architecture and urban planning

Year of publication

2022

Chapter type

chapter in monograph

Publication language

polish

Keywords
PL
  • woda
  • malarstwo
  • inspiracja
  • natchnienie
Abstract

PL Woda jest niezbędna do życia. Ma ogromne znaczenie dla człowieka na wielu płaszczyznach. Umożliwia przetrwanie, jest źródłem pożywienia, poprawia klimat, ale też oddziałuje na człowieka w sensie psychicznym. Woda posiada wiele wartości i dlatego jest elementem wzbogacającym otoczenie, w którym się pojawia, zarówno naturalny krajobraz jak i architekturę. Występując w różnych formach, woda dostarcza bodźców nie tylko wizualnych, ale dźwiękowych, zapachowych i dotykowych. Jej działanie może być dla człowieka uspokajające lub pobudzające. Jej niezwykłą cechą jest to, że odbija w swym zwierciadle niebo, światło i najbliższe otoczenie, a także jej zmienność od spokojnej, cichej tafli, po wzburzenie, ruch i pasję. Ze względu na te cechy i właściwości jest od wieków przedmiotem kultu i twórczości człowieka, znalazła swoje miejsce w urbanistyce, architekturze i sztuce. Woda jest żywa, jest sama w sobie pasją, która przechodzi na obserwatora i porywa go, dlatego człowiek tak chętnie pragnie ją odzwierciedlać w swojej twórczości, przez co wydłuża czas obcowania z nią i wymiany emocji.

Pages (from - to)

129 - 136

Book

Arte 4

Ministry points / chapter

5

This website uses cookies to remember the authenticated session of the user. For more information, read about Cookies and Privacy Policy.