W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Rozdział

Pobierz BibTeX

Tytuł

Wpływ dodatku materiałów PCM na cechy mechaniczne betonu w konstrukcjach

Autorzy

[ 1 ] Instytut Budownictwa, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Politechnika Poznańska | [ 2 ] Politechnika Poznańska | [ P ] pracownik | [ S ] student

Dyscyplina naukowa (Ustawa 2.0)

[2.7] Inżynieria lądowa, geodezja i transport

Wariant tytułu

EN The influence of the addition of PCM materials on the mechanical properties of concrete in structures

Rok publikacji

2023

Typ rozdziału

rozdział w monografii naukowej / referat

Język publikacji

polski

Słowa kluczowe
PL
  • beton
  • dodatek
  • materiały zmiennofazowe
  • przemiana fazowa
Streszczenie

PL Zmiany klimatu stały się faktem powszechnie dostrzeganym , stąd niezbędnym okazało się poszukiwanie i wdrażanie do praktyki budowlanej rozwiązań, dzięki którym możliwe byłoby zminimalizowanie negatywnych skutków globalnego ocieplenia. Jednym z przykładów takiego rozwiązania może być szersze używanie materiałów zmiennofazowych. Materiały zmiennofazowe dzięki swoim korzystnym właściwościom termicznym mogą w dużym stopniu zagwarantować stabilność termiczną budynków i budowli. Ich zastosowanie pozwala na redukcję maksymalnej temperatury wewnętrznej budynków w czasie upałów oraz przesunięcie jej występowania w czasie o nawet kilka godzin w stronę pory dnia o obniżonej temperaturze zewnętrznej otoczenia ( dzień /noc). To z kolei pozwala na zmniejszenie zużycia energii przeznaczonej na chłodzenie lub ogrzewanie budynków ,co bezpośrednio przekłada się na oszczędność energii, a co za tym idzie i na ilość wydzielanych do atmosfery gazów cieplarnianych. W celu aplikacji materiałów zmiennofazowych do betonowych elementów konstrukcyjnych obiektów, koniecznie jest określenie parametrów mechanicznych i trwałościowych betonu z dodatkiem tych materiałów. W ramach pracy przeprowadzone zostały badania betonu z dodatkiem PCM w aspekcie możliwości ich zastosowania do „ pielęgnacji termicznej ” betonu układanego w elementach infrastruktury komunikacyjnej w warunkach suchego i gorącego klimatu uzyskując efekt obniżenia piku termicznego mieszanki betonowej i jego przesunięcie o kilka godzin w czasie , co pozwoliło na lepsze procesy twardnienia betonu w takich warunkach i ograniczenie możliwości pojawienia się rys skurczowych. Z badanych płyt z dodatkiem PCM i bez tego dodatku pobrano próbki rdzeniowe i określono wytrzymałość betonu na ściskanie. Wykonano także test ścieralności betonu na tarczy Boehmego w celu określenia zwiększonej porowatości betonu na tę cechę , istotną w obiektach komunikacyjnych. Przeprowadzono także pilotażowe badania zależności cech mechanicznych betonu (ściskanie, zginanie) w dwóch temperaturach otoczenia: ± 20 oC i przekraczającej temperaturę przemiany fazowej PCM (w badaniach przyjęto 45 oC) by wyjaśnić, czy przemiana fazowa tych materiałów: ciało stałe – ciecz istotnie wpłynie na cechy mechaniczne betonu. We wnioskach sformułowano podstawowe zalecenie odnośnie trwałości betonu zawierającego materiały zmiennofazowe i podano informacje ważne dla projektantów konstrukcji.

Strony (od-do)

275 - 289

Książka

Monografie technologii betonu : XII Konferencja Dni Betonu : tradycja i nowoczesność, Wisła, 9-11 października 2023

Zaprezentowany na

XII Konferencja Dni Betonu, 9-11.10.2023, Wisła, Polska

Punktacja Ministerstwa / rozdział

5

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.