Depending on the amount of data to process, file generation may take longer.

If it takes too long to generate, you can limit the data by, for example, reducing the range of years.

Misc

Download BibTeX

Title

Perspektywy inwestycji w układ kogeneracji gazowej w dobie kryzysu energetycznego

Authors

[ 1 ] Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Poznańska | [ 2 ] Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Poznańska | [ SzD ] doctoral school student | [ P ] employee

Scientific discipline (Law 2.0)

[2.10] Environmental engineering, mining and energy

Year of publication

2023

Document type

paper

Publication language

polish

Keywords
PL
  • ceny energii
  • ciepło
  • ciepłownictwo
  • energia elektryczna
  • gaz
  • gospodarka skojarzona
  • kogeneracja gazowa
  • modernizacja kotłowni węglowej
  • transformacja energetyczna
Abstract

PL Rozwiązania oparte na kogeneracji gazowej z wykorzystaniem silnika tłokowego są coraz bardziej popularnie a ich technologia coraz lepiej dopracowana. Na rynku możemy spotkać jednostki o mocy od kilkudziesięciu kilowatów do kilku megawatów o średniej sprawności cieplnej i elektrycznej w zakresie od 80 do 85%. W zależności od możliwości i potrzeb możemy zaadoptować istniejące pomieszczenie na potrzeby instalacji nowego źródła kogeneracyjnego lub zdecydować się na wersję kontenerową. Przed podjęciem decyzji należy przeanalizować szereg czynników po stronie układu ciepłowniczego aby zapewnić stabilną pracę agregatu kogeneracyjnego. Kluczowa jest analiza i dobór optymalnej jednostki pod kątem wytwarzania mocy cieplnej i elektrycznej, która będzie brała pod uwagę jak najdłuższy czas pracy w trakcie roku. Dodatkowo należy pamiętać, że urządzenia te wymagają zainstalowania dodatkowych systemów związanych z wentylacją, chłodzeniem (odzyskiem ciepła), gospodarką olejową oraz odprowadzeniem spalin. Inwestycję należy przeanalizować pod kątem zagrożeń płynących z niestabilnych cen na rynku gazu oraz dodatkowych możliwości jakie daje sprzedaż prądu na rynku bilansującym, gdzie cena sprzedaży jest aktualizowana z godzinowym interwałem. Takie podejście daje większą elastyczność w porównaniu do modelu kształtowania taryf dla ciepła zatwierdzanych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W ramach referatu zostanie zaprezentowane studium przypadku uruchomienia elektrociepłowni w Białogardzie w oparciu o silniki tłokowe opalane gazem ziemnym. Obiekt na przestrzeni kilkunastu lat przeszedł transformację od wytwarzania ciepła w lokalnych kotłowniach opalanych węglem kamiennym a następnie paliwem gazowym do jednej centralnej elektrociepłowni, która połączyła wszystkie lokalne kotłownie miejską siecią ciepłowniczą.

URL

https://airandheat.pl/ahe-web/index.php

Presented on

XVI International Conference "Air, Heat and Energy", 13-16.06.2023, Karpacz, Poland

This website uses cookies to remember the authenticated session of the user. For more information, read about Cookies and Privacy Policy.