Depending on the amount of data to process, file generation may take longer.

If it takes too long to generate, you can limit the data by, for example, reducing the range of years.

Chapter

Download BibTeX

Title

Zastosowanie znaczników RFID i systemu synchronizacji danych GS1 produktów w modelowaniu i zarządzaniu informacjami dla cyfryzacji budownictwa

Authors

[ 1 ] Instytut Analizy Konstrukcji, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Politechnika Poznańska | [ P ] employee

Scientific discipline (Law 2.0)

[2.7] Civil engineering and transport

Year of publication

2022

Chapter type

abstract

Publication language

polish

Keywords
PL
  • cyfryzacja
  • BIM
  • budowlane wyroby fabrykowane
  • RFID
  • identyfikacja i lokalizacja
  • cykl życia budynku
Abstract

PL Niezwykle szybka cyfryzacja naszego świata ma miejsce we wszystkich dziedzinach życia i we wszystkich gałęziach przemysłu i nauki, w tym również w budownictwie. W szybko rozwijających się gałęziach przemysłu obserwuje się nowe cyfrowe sposoby projektowania, nadzoru nad wytwarzaniem, budową oraz sposoby utrzymania i kontroli gotowych konstrukcji. Zyskujące w Polsce popularność metody są często już standardem w innych krajach, gdzie modelowanie informacji o budynku BIM jest obecne w praktyce inżynierskiej, zarządzaniu nieruchomościami i administracji państwowej. W opracowaniu przeanalizowano możliwości wdrożenia technologii RFID zgodnej ze standardami GS1 w celu ułatwienia znakowania wyrobów budowlanych. W pierwszej kolejności przedstawiono podstawowe informacje wprowadzające, potrzebne do zrozumienia koncepcji wykorzystania technologii RFID w inżynierii lądowej. Kolejna część artykułu to opis organizacji GS1 - podsumowanie jej historii, cel powstania, struktura oraz opracowany standard GS1. W kolejnym rozdziale opisano technologię RFID, sposoby jej obecnego wykorzystania oraz możliwe sposoby implementacji w produktach przemysłu technicznego. Dokonano również porównania technologii znakowania RFID z technologią znakowania kreskowego i quad-kodów. Jako przykład studium przypadku przedstawiono projekt teoretycznego systemu identyfikacji i lokalizacji prefabrykatów z wykorzystaniem technologii RFID w celu usprawnienia i optymalizacji produkcji prefabrykatów w zakładzie produkcyjnym, transporcie, pracach budowlanych, przekazaniu i eksploatacji obiektu. Badane są również efekty zastosowania RFID w celu usprawnienia zarządzania wyrobem w trakcie pełnego cyklu życia.

URL

https://tki.wat.edu.pl/2022/Referaty_www/Glema_024.pdf

Book

XVI Konferencja Naukowo-Techniczna Techniki Komputerowe w Inżynierii TKI 2022, 18-21 października 2022

Presented on

XVI Konferencja Naukowo-Techniczna Techniki Komputerowe w Inżynierii TKI 2022, 18-21.10.2022, Mrągowo, Polska

This website uses cookies to remember the authenticated session of the user. For more information, read about Cookies and Privacy Policy.