W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Artykuł

Pobierz BibTeX

Tytuł

Transferable competences or the transferability of competences?

Autorzy

[ 1 ] Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa i Jakości, Wydział Inżynierii Zarządzania, Politechnika Poznańska | [ P ] pracownik

Dyscyplina naukowa (Ustawa 2.0)

[6.6] Nauki o zarządzaniu i jakości

Wariant tytułu

PL Kompetencje transferowalne czy transferowalność kompetencji

Rok publikacji

2023

Opublikowano w

PRZEGLĄD ORGANIZACJI

Rocznik: 2023 | Numer: nr 2

Typ artykułu

artykuł naukowy

Język publikacji

angielski

Słowa kluczowe
EN
  • competence management
  • competency requirements
  • trait
  • transferability
  • transversalability
PL
  • zarządzanie kompetencjami
  • wymagania kompetencyjne
  • transferowalność
  • przekrojowość
Streszczenie

EN Celem niniejszego artykułu jest zredukowanie problemu rozbudowanej i niejasnej typologii kompetencji. Jego przyjęcie wynika z zaobserwowanej różnorodności ujęć, podziałów i klasyfikacji kompetencji, które powodują niespójność w ich definiowaniu, badaniu i wykorzystaniu. Rozwiązanie przedstawiono na przykładzie kompetencji transferowalnych. Proponowana metodologia jest połączeniem podejścia jakościowego i ilościowego. Najpierw, w wyniku przeglądu literaturowego zredukowano pojęcia kompetencji przekrojowej i kompetencji transferowalnej do jednego pojęcia kompetencji transferowalnej. Następnie, zastosowano metodę porównania danych z badań empirycznych, które pozyskano z funkcjonującej platformy IT. Do zbadania korelacji między wymaganiami pracodawców a deklaracjami posiadania kompetencji przez potencjalnych kandydatów wykorzystano współczynnik korelacji Spearmana. Transferowalność jest cechą każdej kompetencji a nie wyróżnikiem jednej z kategorii kompetencji. Przy zadanych kryteriach tylko 18 spośród 1207 zbadanych kompetencji wykazuje wysoki poziom transferowalności. Są to nie tylko kompetencje powszechnie nazywane miękkimi lub społecznymi ale także kompetencje techniczne. Zaobserwowano dużą korelację między zmiennością transferowalności kompetencji w rankingach opracowanych zarówno na podstawie ofert pracy i modeli kompetencyjnych. Uzyskane wyniki stanowią krok na drodze to opracowania przejrzystej typologii kompetencji. Zaproponowane podejście ułatwi w przedsiębiorstwach opracowanie specyfikacji wymagań stanowiskowych i projektowanie ścieżek kariery oraz konkurowanie na rynku kompetencji.

Strony (od-do)

72 - 83

Punktacja Ministerstwa / czasopismo

140

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.