W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Rozdział

Pobierz BibTeX

Tytuł

Możliwości łagodzenia zagrożeń wystarczalności generacji w systemie elektroenergetycznym przy wykorzystaniu sterowania stroną popytową

Autorzy

[ 1 ] Instytut Elektroenergetyki, Wydział Elektryczny, Politechnika Poznańska | [ P ] pracownik

Rok publikacji

2014

Typ rozdziału

rozdział w monografii naukowej

Język publikacji

polski

Streszczenie

PL Na wstępie artykułu autorzy stawiają tezę, że brak wystarczalności generacji w systemach elektroenergetycznych jest wynikiem obecnego etapu rozwoju strategii pokrywania zapotrzebowania na energię elektryczną w tych systemach opartej o wzrastający udział źródeł energii odnawialnej i wdrażanie rynkowych mechanizmów bilansowania energii w systemie prowadzących do niskiej opłacalności budowy nowych dużych systemowych źródeł wytwórczych. Spośród wdrażanych środków zapobiegawczych, niezbędnych do stosowania w chwilach obciążeń szczytowych systemu, skupiono się na zagadnieniu oferowaniu usług systemowych przez stronę popytową. Przedstawiono osiągnięcia w rozwoju szerokiej oferty usług systemowych strony popytowej w systemie elektroenergetycznym USA oraz innowacyjny sposób oferowania, w sposób autonomiczny, rezerw po stronie popytowej w Wielkiej Brytanii, polegający na sterowaniu pracą urządzeń kontrolowanych poziomem temperatury wyposażonych w moduł do pomiaru zmian częstotliwości systemu i dostosowania poziomu obciążenia w kierunku przeciwdziałającym tym zmianom. Przedstawiono także działania w obszarze prawa i standaryzacji podejmowane przez ENTSO-E w ramach przygotowywanych kodeksów sieciowych w Europie dla uformowania ram prawnych pozwalających na wykorzystywanie sterowania popytem w działaniach bilansujących podejmowanych przez operatorów systemów elektroenergetycznych, zapewniających równe traktowanie ofert wytwórców i strony popytowej w równoważeniu zapotrzebowania w systemie. W podsumowaniu podkreślono znaczną efektywność wykorzystywania sterowania zasobów po stronie popytowej, co w przypadku ich wdrożenia pozwoli na kontynuację rozwoju systemów elektroenergetycznych zgodnie z ogólnie przyjętymi strategiami ochrony klimatu i wdrażania stosunków rynkowych.

Strony (od-do)

209 - 224

Książka

Blackout a krajowy system elektroenergetyczny : Edycja 2014

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.