W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Rozdział

Pobierz BibTeX

Tytuł

Zastosowanie znaczników RFID i systemu synchronizacji danych GS1 produktów w modelowaniu i zarządzaniu informacjami dla cyfryzacji budownictwa

Autorzy

[ 1 ] Instytut Analizy Konstrukcji, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu, Politechnika Poznańska | [ P ] pracownik

Dyscyplina naukowa (Ustawa 2.0)

[2.7] Inżynieria lądowa i transport

Rok publikacji

2022

Typ rozdziału

abstrakt

Język publikacji

polski

Słowa kluczowe
PL
  • cyfryzacja
  • BIM
  • budowlane wyroby fabrykowane
  • RFID
  • identyfikacja i lokalizacja
  • cykl życia budynku
Streszczenie

PL Niezwykle szybka cyfryzacja naszego świata ma miejsce we wszystkich dziedzinach życia i we wszystkich gałęziach przemysłu i nauki, w tym również w budownictwie. W szybko rozwijających się gałęziach przemysłu obserwuje się nowe cyfrowe sposoby projektowania, nadzoru nad wytwarzaniem, budową oraz sposoby utrzymania i kontroli gotowych konstrukcji. Zyskujące w Polsce popularność metody są często już standardem w innych krajach, gdzie modelowanie informacji o budynku BIM jest obecne w praktyce inżynierskiej, zarządzaniu nieruchomościami i administracji państwowej. W opracowaniu przeanalizowano możliwości wdrożenia technologii RFID zgodnej ze standardami GS1 w celu ułatwienia znakowania wyrobów budowlanych. W pierwszej kolejności przedstawiono podstawowe informacje wprowadzające, potrzebne do zrozumienia koncepcji wykorzystania technologii RFID w inżynierii lądowej. Kolejna część artykułu to opis organizacji GS1 - podsumowanie jej historii, cel powstania, struktura oraz opracowany standard GS1. W kolejnym rozdziale opisano technologię RFID, sposoby jej obecnego wykorzystania oraz możliwe sposoby implementacji w produktach przemysłu technicznego. Dokonano również porównania technologii znakowania RFID z technologią znakowania kreskowego i quad-kodów. Jako przykład studium przypadku przedstawiono projekt teoretycznego systemu identyfikacji i lokalizacji prefabrykatów z wykorzystaniem technologii RFID w celu usprawnienia i optymalizacji produkcji prefabrykatów w zakładzie produkcyjnym, transporcie, pracach budowlanych, przekazaniu i eksploatacji obiektu. Badane są również efekty zastosowania RFID w celu usprawnienia zarządzania wyrobem w trakcie pełnego cyklu życia.

URL

https://tki.wat.edu.pl/2022/Referaty_www/Glema_024.pdf

Książka

XVI Konferencja Naukowo-Techniczna Techniki Komputerowe w Inżynierii TKI 2022, 18-21 października 2022

Zaprezentowany na

XVI Konferencja Naukowo-Techniczna Techniki Komputerowe w Inżynierii TKI 2022, 18-21.10.2022, Mrągowo, Polska

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.