Depending on the amount of data to process, file generation may take longer.

If it takes too long to generate, you can limit the data by, for example, reducing the range of years.

Article

Download BibTeX

Title

Zagospodarowanie wód opadowych

Authors

[ 1 ] Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Poznańska | [ P ] employee

Year of publication

2024

Published in

Technologia Wody

Journal year: 2024 | Journal number: nr 2(84)

Article type

scientific article

Publication language

polish

Keywords
PL
  • wody opadowe
  • zagospodarowanie
  • retencja
  • infiltracja
Abstract

PL Zagospodarowanie wód opadowych jest istotnym zagadnieniem w kontekście zmian klimatycznych i niedoborów wody na świecie. W ostatnich latach zauważalne są znaczące zmiany w ilości opadów, co wpływa na dostęp do wody pitnej. Wdrażanie planów retencjonowania wód opadowych jest proponowane jako rozwiązanie tego problemu. W Polsce i Unii Europejskiej wody opadowe traktowane są jako element zrównoważonego rozwoju, a gospodarowanie nimi regulowane jest przez liczne akty prawne. Istnieje wiele metod zagospodarowania wód opadowych, takich jak naturalne nawierzchnie infiltracyjne, niecki i zbiorniki infiltracyjne, skrzynki i komory rozsączające, studnie chłonne, rigole rozsączające, dachy zielone, zbiorniki retencyjno-filtracyjne oraz zbiorniki retencyjne. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniej zależy od lokalnych warunków, natężenia opadów, jakości wody, sposobu zagospodarowania terenu oraz sytuacji finansowej inwestora. Konserwacja i regularne czyszczenie tych systemów są kluczowe dla ich skuteczności i trwałości.

Pages (from - to)

18 - 22

Ministry points / journal

5

This website uses cookies to remember the authenticated session of the user. For more information, read about Cookies and Privacy Policy.