W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Artykuł

Pobierz BibTeX

Tytuł

Zagospodarowanie wód opadowych

Autorzy

[ 1 ] Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Poznańska | [ P ] pracownik

Rok publikacji

2024

Opublikowano w

Technologia Wody

Rocznik: 2024 | Numer: nr 2(84)

Typ artykułu

artykuł naukowy

Język publikacji

polski

Słowa kluczowe
PL
  • wody opadowe
  • zagospodarowanie
  • retencja
  • infiltracja
Streszczenie

PL Zagospodarowanie wód opadowych jest istotnym zagadnieniem w kontekście zmian klimatycznych i niedoborów wody na świecie. W ostatnich latach zauważalne są znaczące zmiany w ilości opadów, co wpływa na dostęp do wody pitnej. Wdrażanie planów retencjonowania wód opadowych jest proponowane jako rozwiązanie tego problemu. W Polsce i Unii Europejskiej wody opadowe traktowane są jako element zrównoważonego rozwoju, a gospodarowanie nimi regulowane jest przez liczne akty prawne. Istnieje wiele metod zagospodarowania wód opadowych, takich jak naturalne nawierzchnie infiltracyjne, niecki i zbiorniki infiltracyjne, skrzynki i komory rozsączające, studnie chłonne, rigole rozsączające, dachy zielone, zbiorniki retencyjno-filtracyjne oraz zbiorniki retencyjne. Każda z tych metod ma swoje zalety i wady, a wybór odpowiedniej zależy od lokalnych warunków, natężenia opadów, jakości wody, sposobu zagospodarowania terenu oraz sytuacji finansowej inwestora. Konserwacja i regularne czyszczenie tych systemów są kluczowe dla ich skuteczności i trwałości.

Strony (od-do)

18 - 22

Punktacja Ministerstwa / czasopismo

5

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.