W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Inna publikacja

Pobierz BibTeX

Tytuł

Badania doświadczalne wielorurowego wymiennika ciepła typu woda-powietrze

Autorzy

[ 1 ] Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych, Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Politechnika Poznańska | [ P ] pracownik

Dyscyplina naukowa (Ustawa 2.0)

[2.10] Inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka

Wariant tytułu

EN Experimental investigations of a mylti-pipe water-to-air heat exchanger

Rok publikacji

2023

Typ dokumentu

referat

Język publikacji

polski

Słowa kluczowe
PL
  • wielorurowy wymiennik ciepła
  • badania eksperymentalne
  • straty ciśnienia
  • moc cieplna
Streszczenie

PL W referacie przedstawiono wyniki badań mocy cieplnej, strat ciśnienia i rozdziału powierza pomiędzy gałęzie 7-rurowego wymiennika ciepła typu woda-powietrze. Badano model wymiennika wykonany z rur miedzianych w skali 1: 5. Rzeczywisty wymiennik ma współpracować z układem wentylacji mechanicznej małego budynku zlokalizowanego nad jeziorem Zakres zmienności temperatury wody otaczającej badany model wynosił od 13oC do 25 (40)oC. Temperaturę powietrza wlotowego zmieniano w zakresie od 5oC do 25oC. Strumień masy powietrza zadawano w sposób zapewniający równość liczb Reynoldsa w modelu i obiekcie rzeczywistym (Re w gałęziach od 5 000 do 20 000). W referacie opisano stanowisko badawcze (rys. 1) oraz metodę badań. Uzyskane wyniki przedstawiono w formie graficznej. Reprezentatywne przykłady wyników pokazano na rysunku 2 i 3. Stwierdzono dużą nierównomierność rozdziału powietrza pomiędzy gałęzie wymiennika (rys. 2) oraz mały wpływ wymiany ciepła na straty ciśnienia w wymienniku (rys. 3). Maksymalne wartości zmierzonych mocy cieplnych modelu wynosiły 303 W dla grzania i 92 W dla chłodzenia. Ustalono, że w przebadanym zakresie zmian strumienia i temperatury powietrza oraz zmian temperatury wody, wpływ tych zmian na rozdział powietrza pomiędzy gałęzie jest mały i mieści się w granicach niepewności pomiarowych. Rezultaty badań posłużą do walidacji dwóch modeli obliczeniowych: a) modelu numerycznego (CFD Ansys-Fluent) i b) uproszczonego modelu analitycznego. Model numeryczny pozwoli na pogłębioną analizę zjawisk cieplno-przepływowych występujących w wymienniku. Model analityczny będzie wykorzystany do optymalizacji konstrukcji wymiennika.

Data opublikowania

2023

Zaprezentowany na

XVI International Conference "Air, Heat and Energy", 13-16.06.2023, Karpacz, Poland

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.