W zależności od ilości danych do przetworzenia generowanie pliku może się wydłużyć.

Jeśli generowanie trwa zbyt długo można ograniczyć dane np. zmniejszając zakres lat.

Jednostka organizacyjna

Instytut Budownictwa

Instytut Budownictwa powstał w 2020 r. w wyniku podziału Instytutu Konstrukcji Budowlanych na dwa instytuty. W instytucie łącznie zatrudnionych jest 45 pracowników: 2 profesorów tytularnych, 1 doktor i 4 doktorów habilitowanych zatrudnionych na stanowisku profesora uczelni, 3 doktorów habilitowanych, 16 doktorów, 14 magistrów inżynierów oraz 3 pracowników technicznych i 2 pracowników administracyjnych.

Składa się z trzech zakładów:
– Zakładu Budownictwa i Materiałów Budowlanych
– Zakładu Inżynierii Produkcji Budowlanej
– Zakładu Inżynierii Produkcji Budowlanej.

Pracownicy Zakładu Budownictwa i Materiałów Budowlanych prowadzą badania naukowe w zakresie modelowania dotyczącego przedziałowego wnioskowania o statystycznej stabilizacji cech mieszanki betonowej wytwarzanej w ramach ciągłej produkcji przemysłowej, diagnostyki trójwarstwowych wielkowymiarowych ścian zewnętrznych budynków wielkopłytowych oraz nowoczesnych rozwiązań materiałowych w budownictwie o dynamicznych cechach w zależności od zmian pogodowych, w tym materiałów zmiennofazowych. Prowadzone badania dotyczą również technologii betonów zwykłych i specjalnych, w tym betonów recyklingowych odpowiadających wymaganiom Gospodarki Obiegu Zamkniętego, jak i wysokowytrzymałych betonów wzmacnianych krótkim włóknem, lekkich betonów o właściwościach izolacyjnych na bazie aerożelu krzemionkowego i domieszek oraz rozwiązań materiałowych o właściwościach antybakteryjnych i fotokatalitycznych.

Aktywność Zakładu Inżynierii Produkcji Budowlanej koncentruje się na wdrażaniu innowacyjnych metod zarządzania procesami budowlanymi z wykorzystaniem podejścia multihybrydowego (Lean Management, Agile Management, BIM, industry 4.0/5.0) z uwzględnieniem zarządzania w czasie rzeczywistym, na wspomaganiu zarządzania technicznego budynkami z wykorzystaniem wiedzy (eksploracja dostępnych danych o budynkach z wykorzystaniem podejścia data & text mining w celu budowy bazy wiedzy) oraz na wspomaganiu podejmowania decyzji w fazie inwestycyjnej z wykorzystaniem metod ilościowych (analiza ryzyka błędu kalkulacji w cyklu życia obiektu budowlanego – zmienność czasu i kosztów jako efekt wpływu czynników losowych).

Tematyka głównych obszarów prac naukowych Zakładu Konstrukcji Budowlanych i świadczonych przez niego usług badawczych dla jednostek zewnętrznych obejmuje zaawansowane wieloskalowe metody modelowania konstytutywnego betonów wysokowartościowych wzmacnianych włóknami metalowymi i polimerowymi oraz analizy konstrukcji z nich wykonanych, nowoczesne metody wzmacniania taśmami i matami CFRP stalowych konstrukcji cienkościennych, optymalne projektowanie i wymiarowanie konstrukcji z uwzględnieniem Eurokodów, modelowanie i zastosowanie materiałów z pamięcią kształtu oraz analizy stateczności konstrukcji z uwzględnieniem współpracy z płytami warstwowymi. Realizowane są także badania, których celem jest opracowanie nowoczesnych betonów posiadających zdolność do samonaprawy powstałych rys i właściwości samocentrujące oraz opracowanie ich bliźniaków cyfrowych. Ponadto prowadzone są badania obejmujące nowoczesne konstrukcje drewniane, metalowe, żelbetowe i zespolone.

W ramach instytutu działa pięć wysoko wyspecjalizowanych laboratoriów specjalnościowych:
– Międzyinstytutowe Laboratorium Konstrukcji Budowlanych związane również z Instytutem Analizy Konstrukcji
– Laboratorium Konstrukcji Budowlanych
– Laboratorium Chemii Budowlanej
– Laboratorium Materiałów Budowlanych i Technologii Betonu
– Laboratorium Komputerowe.

Źródło: Politechnika Poznańska. (2023). Badania i Rozwój, Raport 2022. https://online.fliphtml5.com/hozew/qrvu/#p=48


Strona Instytutu: https://wilit.put.poznan.pl/node/3872
E-mail: office_se@put.poznan.pl


Artykuły  |  Rozdziały  |  Książki  |  Inne publikacje  |  Raporty  |  Rozprawy doktorskie  |  Prawa własności intelektualnej

Artykuły (279)

Rozdziały (55)

Książki (10)

Rozprawy doktorskie (8)

Prawa własności intelektualnej (18)

Ta strona używa plików Cookies, w celu zapamiętania uwierzytelnionej sesji użytkownika. Aby dowiedzieć się więcej przeczytaj o plikach Cookies i Polityce Prywatności.